Recognitions 2012-2013

 

 

CONGRATULATIONS !!!

 

 

The THS Color Guard began their 2013 Winter Season with a great performance at Cy-Lake High School this weekend, Jan 26th. They not only finished 1st place, but they annihilated the competition in their class.  Where tenths of a point are a big deal in the scoring, the guard finished five full points ahead of the 2nd place guard. Please congratulate these girls as you see them around school!!

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

On Saturday eighteen students from the JET Band auditioned at the Texas Music Educators Association Area F Band Auditions. All of these students represented THS at the highest level and I could not be more proud of their accomplishment:

David

Clark

Bassoon

Carol

Cox

Bassoon

Hope

Miner

Bassoon

David

Burrough

Bassoon

Patrick

Guzman

Clarinet

Diego

Ledesma

Clarinet

Joey

Park

Clarinet

Evan

Toler

Clarinet

Luka

Zecevic

Clarinet

Maria

Jaramillo

Eb Clarinet

Katrianna

Teoh

Flute

Ryan

Albosta

Percussion

Elizabeth

Jerome

Percussion

Kevin

Xu

Percussion

Mollie

McInnis

Tenor Saxophone

Luis

Rangel

Trombone

Arjang

Abrarpour

Trumpet

Jonathan

Acevedo

Tuba

 

Of these eighteen students five of them earned placement in the TMEA All-State Band and Orchestra and will perform at the TMEA annual convention in San Antonio in February.  This is the highest individual honor a band students can achieve at the high school level.  Congratulations to the following students:

David

Burrough

Bassoon – principal chair, junior, 2nd year to advance

Evan

Toler

Clarinet – 2nd year to advance, junior

Luka

Zecevic

Clarinet – principal chair, senior, 2nd year to advance

Maria

Jaramillo

Eb Clarinet – principal chair, senior

Jonathan

Acevedo

Tuba –  junior

 

This ties for the most students THS has ever sent on to the All-State level!  We are very proud of these students’ success and wish them luck as they prepare for their performances in the All-State groups.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

The JET Band totally ROCKED the TMEA Region Band Auditions in December!  We had over 100 kids that auditioned for placement in the band world’s version of an All-Star Team and they were wildly successful. I am very proud of the following students that auditioned:

Arjang

Abrarpour

 

Brandy

Jin

 

Austin

Ridgaway

Jonathan

Acevedo

 

Waqar

Khan

 

Madeline

Robicheaux

Patricio

Aguilar

 

Yousaf

Khan

 

Alan

Rodriguez

Jo

Alanis

 

Ann

Kim

 

Kayla

Rodriguez

Ryan

Albosta

 

Bryan

Kim

 

Meredith

Royer

Jarrod

Aman

 

Youngkwang

Kim

 

Mohammed

Saad

Charles

Asaud

 

Torrey

Kramer

 

Emily

Saunders

Trey

Barker

 

Diego

Ledesma

 

Marie

Saunders

Bryan

Brown

 

Jesse

Li

 

Kristen

Schaeffer

David

Burrough

 

Marc

Magnuson

 

Robert

Schermerhorn

David

Clark

 

Marcy

Mahon

 

Tommy

Seo

Katie

Cothern

 

Josh

Matthews

 

Monami

Shimazaki

Carol

Cox

 

Eric

McAllister

 

Shantanu

Sonthalia

Gerardo

Cruz

 

Connor

McClain

 

Michelle

Spaulding

Madeline

Cuba

 

Adam

McClellan

 

Sarah

Stevenson

Marydith

Donnelly

 

Michael

McDaniel

 

Candice

Taylor

Power

Donnelly

 

Sara

McGee

 

Katrianna

Teoh

Joe

Dumas

 

Jessica

McGinnis

 

Pauline

Tolentino

Landon

Ellis

 

Mollie

McInnis

 

Evan

Toler

Michael

Fulgham

 

Hudson

McKinley

 

Brenna

Topham

Alec

Gagnon

 

Ryan

Miller

 

Illiana

Torres-Soto

Julia

Gagnon

 

Hope

Miner

 

Jin

Uehara

Sam

Gazaw

 

Derek

Mossop

 

Meera

Wakim

Kavia

Gupta

 

Rachel

Olson

 

Mitchell

Wallace

Patrick

Guzman

 

Daniela

Orozco

 

Sarah

Waronoff

Peter

Hatchell

 

Joey

Park

 

Paul

Wedding

Valerie

Hernandez

 

Cavan

Phillips

 

Kelsey

Wells

Jacob

Hill

 

Whitney

Pickett

 

Wade

Williford

Andre

Hobbesland

 

Robbi

Pike

 

Alex

Wilson

Jayne

Hubscher

 

Elizabeth

Pineiro

 

Kevin

Xu

Nick

Hussain

 

Steven

Place

 

Luka

Zecevic

Andrew

Im

 

Luis

Rangel

 

Andy

Zen

Abbie

Inman

 

Timothy

Ratliff

 

Austin

Zen

Maria

Jaramillo

 

Geraud

Reyes

 

Emily

Zhang

Elizabeth

Jerome

 

Melissa

Rickard

 

Camille

Zuniga

 

Of these students, FORTY FIVE of them earned placement in one of the bands:

Jo

Alanis

Freshman Band

Gerardo

Cruz

Freshman Band

Jacob

Hill

Freshman Band

Jayne

Hubscher

Freshman Band

Yousaf

Khan

Freshman Band

Youngkwang

Kim

Freshman Band

Torrey

Kramer

Freshman Band

Josh

Matthews

Freshman Band

Eric

McAllister

Freshman Band

Jessica

McGinnis

Freshman Band

Whitney

Pickett

Freshman Band

Madeline

Robicheaux

Freshman Band

Alan

Rodriguez

Freshman Band

Kayla

Rodriguez

Freshman Band

Meredith

Royer

Freshman Band

Shantanu

Sonthalia

Freshman Band

Waqar

Khan

District Band

Ryan

Miller

District Band

David

Clark

Symphonic Winds

Carol

Cox

Symphonic Winds

Madeline

Cuba

Symphonic Winds

Landon

Ellis

Symphonic Winds

Sam

Gazaw

Symphonic Winds

Patrick

Guzman

Symphonic Winds

Mollie

McInnis

Symphonic Winds

Derek

Mossop

Symphonic Winds

Robbi

Pike

Symphonic Winds

Steven

Place

Symphonic Winds

Sarah

Stevenson

Symphonic Winds

Pauline

Tolentino

Symphonic Winds

Sarah

Waronoff

Symphonic Winds

Arjang

Abrarpour

Wind Ensemble

Jonathan

Acevedo

Wind Ensemble

Ryan

Albosta

Wind Ensemble

David

Burrough

Wind Ensemble

Maria

Jaramillo

Wind Ensemble

Elizabeth

Jerome

Wind Ensemble

Diego

Ledesma

Wind Ensemble

Hope

Miner

Wind Ensemble

Joey

Park

Wind Ensemble

Luis

Rangel

Wind Ensemble

Katrianna

Teoh

Wind Ensemble

Evan

Toler

Wind Ensemble

Kevin

Xu

Wind Ensemble

Luka

Zecevic

Wind Ensemble

 

Additionally EIGHTEEN of these students have earned the opportunity to compete in the TMEA Area Competition in January for a place in the TMEA All-State Band:

David

Clark

Bassoon

Carol

Cox

Bassoon

Hope

Miner

Bassoon

David

Burrough

Bassoon

Patrick

Guzman

Clarinet

Diego

Ledesma

Clarinet

Joey

Park

Clarinet

Evan

Toler

Clarinet

Luka

Zecevic

Clarinet

Maria

Jaramillo

Eb Clarinet

Katrianna

Teoh

Flute

Ryan

Albosta

Percussion

Elizabeth

Jerome

Percussion

Kevin

Xu

Percussion

Mollie

McInnis

Tenor Saxophone

Luis

Rangel

Trombone

Arjang

Abrarpour

Trumpet

Jonathan

Acevedo

Tuba

 

Please be sure to congratulate these students for these major accomplishments and for representing the JET Band, James E. Taylor High School, and Katy ISD is such a great way!

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

The following students represented THS in a great way for auditioning and performing in the TMEA Region 23 Region Orchestra - Congratulations to these fine musicians!!

Arjang Abrarpour –
Trumpet, Symphony Orchestra,
Advanced to Area

Jonathan Acevedo –
Tuba, Philharmonic Orchestra, principal chair

David Burrough –
Bassoon, Symphony Orchestra, principal chair,
Advanced to Area

David Clark –
Bassoon, Philharmonic Orchestra

Hope Miner –
Bassoon, Philharmonic Orchestra, principal chair

Luis Rangel –
Trombone, Philharmonic Orchestra, principal chair

Katriana Teoh –
Flute, Symphony Orchestra, principal chair,
Advanced to Area

Evan Toler –
Clarinet, Philharmonic Orchestra, principal chair

Luka Zecevic –
Clarinet, Symphony Orchestra, principal chair,
Advanced to Area

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS JET BAND!!!

 

FINALISTS - 2012 UIL AREA MARCHING COMPETITION

 

WE'RE EXTREMELY PROUD OF YOU AND APPRECIATE ALL YOUR HARD WORK AND DEDICATION THIS YEAR!!!

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

We are very proud of their accomplishments and the way they represent JET Band, Taylor High School, and Katy ISD.

 

 

Archives:

2011-2012